Cikloturizam je najbrže rastuća grana turizma. Ljudi jednostavno vole aktivan odmor na dva kotača, stoga mnogi, njih više od 60 milijuna diljem Europe, svake godine biraju destinacije za odmor sukladno biciklističkoj infrastrukturi. Svima njima Hrvatska može biti itekako zanimljiva s obzirom na to da je od juga do sjevera isprepletena brojnim biciklističkim rutama različite težine i podloga. S obzirom na najave da će do 2027. u Hrvatskoj biti izgrađeno dodatnih 295 kilometara biciklističkih staza, za očekivati je da ćemo kao destinacije privlačiti još više turista, posebice onih koji biraju aktivan odmor. Veliku adut Hrvatske su i vremenski uvjeti, posebice na jadranskoj obali, koji omogućuju istraživanje ljepota na biciklu praktički čitavu godinu. I smještaj u Hrvatskoj prati trendove, pa već brojni iznajmljivači nude bike-friendly pakete za svoje goste, prije svega sigurno spremište za bicikle, prostor za pranje limenih ‘ljubimaca’ i sl.
carousel_3
Hrvatska i biciklisti se vole i teško je izdvojiti neke bike-friendly gradove, jer svaki od njih nosi svoje čari, no - ipak - najpopularnija biciklistička regija u Hrvatskoj po mnogima je Istra. Duž poluotoka isprepliće se oko 120 biciklističkih ruta na svim podlogama, no znalci će izdvojiti Rabac kao najpopularnije bike odredište u Istri. Ne znamo je li to zbog Bike centra, koji na jednom mjestu objedinjuje sve sadržaje koje jedan biciklist treba na odmoru, ili zbog vođenih bike tura na koje se možete uputiti i s djecom, no ovaj grad na istočnoj obali Istre biciklisti jednostavno obožavaju.
carousel_2
Dalmacija je prava hedonistička meka za bicikliste, jer mnoge najveće atrakcije možete obići na biciklu. Primjerice, otok Mljet i njegove čari možeš bez problema istražiti na biciklu. Najljepša je i najlakša pješačko-biciklistička staza oko Malog i Velikog slanog jezera s pogledom na otočić svete Marije i benediktinski samostan iz 12. stoljeća. Na Makarskoj rivijeri čak je 8 cestovnih ruta, a najljepša je 63 km dugačka ruta od Makarske do vrha Sv. Jure na Biokovu. Jasno ti je da za nju trebaš dobru kondiciju, ali na ruti je i poznati Skywalk, pa će ova nebeska šetnica zasigurno pružiti olakšanje. Biciklisti će preporučiti i istraživanje unutrašnjosti Dalmatinske zagore na dva kotača, kao o nestvarno lijepu 16,6 km dugačku biciklističku rutu kanalom Sv. Ante u Šibeniku ili kanjonom rijeke Zrmanje. Dobro je znati da su i sjevernodalmatinski otoci dobro umreženi biciklističkim stazama, pa nađeš li se na Viru, Pašmanu, Ugljanu…, uzbuđenja na biciklu neće nedostajati.
carousel_1
Istok Hrvatske plodno je tlo za cikloturizam. Posebno je lijepo istražiti Osijek i Kopački rit biciklom, baš kao i Požegu, tj. Park prirode Papuk. U samom Parku prirode nalazi se 15-ak biciklističkih ruta, koje su lijepo označene, pa neće biti problema s orijentacijom. Vožnja prekrasnim krajolicima i šumskim stazama, uz dobro poznatu slavonsku gostoljubivost i izvrsnu eno-gastro ponudu, razlozi su što upravo Istok Hrvatske posljednje vrijeme privlači sve više ljubitelja aktivnog odmora. Nije na odmet ni činjenica da Slavonijom i Baranjom prolazi i hrvatska dionica europske mreže biciklističkih ruta EuroVelo 6, dugačka 138 kilometara.
Oni koji su više adrenalinski tipovi i vole pomicati svoje granice izdržljivosti, izabrat će teže uspone, a takvih itekako ima u Hrvatskoj. Jedan od težih uspona biciklom je onaj na vrh Učke, potom već spomenuti vrh Sv. Jure na Biokovu, a vrlo je izazovno i zagrebačko Sljeme.
Cikloturizam je izvrstan način upoznavanja destinacije, posebice njezinih skrivenih dijelova. Spoj aktivnog načina života i ljepota prirode, unatoč umoru nakon cijelog dana pedaliranja, stvaraju nezaboravne uspomene. Hrvatska ima mnogo biciklističkih staza, smještajne kapacitete prilagođene biciklistima i znamenitosti koje privlače cikloturiste, stoga ne čudi da postaje sve prepoznatljivija destinacija za aktivan odmor.