Piše: | 07.03.2025 | 4 min

Najbolja autohtona jela u Hrvatskoj i gdje ih probati

Iskustva
Najbolja autohtona jela u Hrvatskoj i gdje ih probati

Neka vam ovog ljeta ‘padne’ vilica! Naravno, od miline dok uživate u najboljem od Hrvatske - za stolom!

Pričati o doživljajima u Hrvatskoj, a ne kušati autohtona jela, gotovo je kao i da nisi posjetio Lijepu našu. Moderni putnici danas žele istinski doživjeti destinaciju na koju putuju, a kako ju bolje upoznati nego uživajući i njezinim okusima. Svaka tradicionalna delicija ispričat će više toga o običajima i životu malog čovjeka od bilo koje enciklopedije, a u svakom zalogaju osjeća se autentičnost zbog koje se u trenu - bez greške! - dogodi i ljubav. Gastronomija je veliki pokretač trendova u turizmu, a u kombinaciji s kvalitetnim smještajem, i razlog što nam se turisti vraćaju. Hrvatska itekako ima uzbudljivu gastro priču. Dođeš li, primjerice, u Slavoniju i ponude ti kanape s ajvarom i čvarcima, carpaccio od bundeve ili namaz od graha i karameliziranog luka, možeš biti siguran da ćeš u svakom zalogaju osjetiti i tradicionalne okuse. Moramo se mijenjati, težiti modernom pristupu, ali - želimo li ostati autentični - ne prepustiti zaboravu autohtona jela u tradicionalnoj i modernoj izvedbi. Ako si na ljetovanju u Hrvatskoj, kući ne ideš dok ne probaš ove specijalitete!

Komiška pogača

Vis je sam po sebi egzotičan, a malo mjesto Komiža, na južnoj strani otoka, sve je to samo na još veću potenciju. Od arhitekture, mjesta, do šarma lokalnog stanovništva - sve je autentično. I stoga ne čudi da iz tog malog ribarskom mjesta stiže i komiška pogača. Možemo reći da je to dalmatinska pizza, jer se radi od tijesta i nadjeva napravljenog od crvenog luka, svježih rajčica i slane ribe poput srdela ili inćuna. Na ovom otoku već godinama postoji ‘rivalstvo’ između komiške i viške pogače. Razlika je u tome što viška nema rajčice, pa kome je što draže, tako će i presuditi.

Soparnik

carousel_3


I ovo bi mogla biti pizza naših starih, jer se na tanko tijesto također slažu sastojci - ovoga puta blitva i češnjaka.. Soparnik je tradicionalno jelo nekadašnje Poljičke republike pa nađeš li se u Splitu (*link na članak 48 sati u Splitu) i okolici, svakako probaj ovaj specijalitet. Poseban je jer se peče u kaminu na žaru, a odozgo je posut pepelom. Ako nisi neki ljubitelj češnjaka, računaj da ćeš ga na soparniku itekako osjetiti. Nemoj reći da te nismo upozorili!

Zagorski štrukli

carousel_3


I unutrašnjost ima svoje adute! I to kakve, jer je umijeće pripreme zagorskih štrukli uvršteno u Registar nematerijalne kulturne baštine Hrvatske. Jesi li više slani ili slatki tip? Iako je šteta ne probati obje vrste, štrukle se rade u slanoj i slatkoj varijanti te pečene ili kuhane. Na prvu možeš misliti što ima toliko posebno u tijestu nadjevenom sirom - probaj pa sudi! Samo se potrudi da ih probaš na pravom mjestu, najbolje kod neke zagorske ‘kumice’.

Zlevanka

carousel_3


Od Međimurja i Zagorja do Slavonije - zlevanka je nekad bila sirotinjsko jelo. Kukuruznog brašna uvijek se našlo u ovim krajevima, pa bi mu dodali jaja i mlijeko, eventualno kiselo vrhnje za preljev i eto ručka. Dodavanjem oraha ili pekmeza, isto jelo u trnu bi postalo i desert. Ljepota se nerijetko krije u jednostavnosti, a zlevanka je pravi primjer toga.

Čobanac i čvarci

carousel_3


Ako voliš ljuto i začinjeno, slavonski čobanac moraš probati. Ova vrsta gulaša radi se od nekoliko vrsta mesa (svinjetina, junetina, divljač), no posebnost je u slavonskoj ljutoj paprici od koje bi ti moglo ‘gorjeti’ grlo. Ako želiš biti siguran da si probao originalni čobanac, moraš znati da se satima krčka na kotliću, na otvorenoj vatri. Kad smo već u Slavoniji i kod ‘cvrljenja’ na vatri, probaj i čvarke, omiljenu ‘grickalicu’ na istoku Hrvatske, koja se radi o topljene svinjske masti.

Crni rižoto

carousel_3


Ono što je u Slavoniji čobanac, to je u Dalmaciji (*link na članak nacionalni parkovi Dalmacije) pašticada. Iako je ovo jelo od junećeg buta i povrća prava tradicionalna delicija, svakako isprobaj crni rižoto. Priprema se od sipe i njezinog crnila, što mu daje intenzivnu crnu boju. Zube će ti možda obojiti, ali definitivno nećeš požaliti, je u ovom jelu osjeti se iskonska Dalmacija.

Boškarin

carousel_3


Boškarin je istarsko govedo, autohtona hrvatska pasmina goveda, i prava delicija u Istri (*link na članak Izlet u Istru). Najčešće se servira kao umak, uz jednako tako autentične fuži i pljukance. No kreativnost naših kuhara ide i korak dalje, pa po istarskim konobama boškarina poslužuju u raznim varijantama: na pizzi, njime pune njoke, kombiniraju ga sa šparogama, palentom…

Ima još mnogo tradicionalnih hrvatskih jela zbog kojih ‘ližeš prste’. Nepravedno su ovdje zapostavljeni i kolači poput međimurske gibanice, kroštula, selenjaka…, ali dođi i izazovi svoje nepce. Bit će to ljeto za pamćenje!


Autor:
Podijeli članak:

Povezani blogovi