Piše: | 04.04.2025 | 4 min

7 slapova Krke: Posjetite jednu od najljepših i najbajkovitijih destinacija u Hrvatskoj

Izleti
Dalmacija
7 slapova Krke: Posjetite jednu od najljepših i najbajkovitijih destinacija u Hrvatskoj

Milijun ljudi svake godine posjeti slapove Krke. Što ti čekaš? Ovdje se, između svih drugih ljepota, nalazi najveći sedreni slap u čitavoj Europi

Od prvog u nizu, Bilušića buka, do najpoznatijih Roškog slapa i Skradinskog buka, slapovi Krke – njih sedam veličanstvenih! – svakako moraš posjetiti ako još nisi. Slapovi Krke najljepša je i najbajkovitija destinacija u Hrvatskoj i jedan od osam Nacionalnih parkova u našoj zemlji, od kojih se polovica nalazi u Dalmaciji. Ovaj prirodni i krški fenomen nacionalnim je parkom proglašen još 1985., a svake ga godine s razlogom posjeti milijun ljudi. Slapovi Krke na super su položaju, u blizini najvećih dalmatinskih turističkih gradova (Splita, Šibenika i Zadra), pa gdje god nađeš smještaj u Dalmaciji, neće ti biti teško skoknuti do Nacionalnog parka Krka. Budući da su pojedini lokaliteti međusobno udaljeni više kilometara, na otočić Visovac (na kojem se nalazi impresivan franjevački sasmostan), manastir Krka i Roški slap možeš izletničkim brodovima, dok ostale lokacije možeš istražiti osobnim automobilom ili biciklom.

Bilušića buk prvi je od sedam slapova na rijeci Krki ako ideš od mora, a potom slijede slap Brljan i Majojlovački slap. S obzirom da ih drugog i trećeg slapa vodu uzima akumulacija obližnje hidroelektrane Miljacka, računaj da u ljetnim mjesecima nećeš imati baš što vidjeti, pa taj posjet ostavi za neko drugo godišnje doba, najbolje proljeće, kad sve zazeleni. Doduše, za Manojlovački slap mnogi će reći da je najljepši slap Krke, jer se sastoji od niza sedrenih barijera ukupne visine 59,6 metara, pa ga svakako uvrsti na svoju 'to do' listu.

Kilometar nizvodno od Manojlovačkog slapa, sliedi slap Rošnjak, koji je najniži od sedam slapova Krke, ali možda te zaintrigira njegova nepristupačnost. Prije najposjećenijih slapova, Roškog i Skradinskog buka, tu je još i Miljacka slap. Sastoji se od triju većih i brojnih manjih sedrenih stepenica ukupne visine 23,8 m. Hidroelektrana Miljacka koja se tu nalazi bila je do 1910. godine najsnažnija hidroelektrana u Europi. Posebnost ovog dijela je i špilja Miljacka II. u kojoj obitavaju brojne endemične životinje poput čovječje ribice ili dugonogih šišmiša.

Roški slap moguće je posjetiti cestom iz Drniša, Knina i Skradina ili izletničkim brodovima Nacionalnog parka Krka sa Skradinskog buka. Visok je 22,5 metara, ima brojne rukavce, kaskade i sedrene otoke, a najposebniji je po kaskadama koje su u narodu nazvane Ogrlicama. Preko slapa prelazi i cesta još iz rimskog vremena, a zanimljivo je baciti oko i na stare mlinove, od kojih su neki obnovljeni i u funkciji.


carousel_2


Veličanstveni niz slapova završava Skradinskim bukom, najvećim sedrenim slapom u čitavoj Europi, koji je visok čak 45,7 metara. I tu ćeš vidjeti mlinove na vodeni pogon iz 13. stoljeća, u kojima se nekada mljelo žito za čitavi Jadran. Ne propusti proći pješice kružnu stazu na Skradinskom buku. Dugačka je 1900 metara i računaj da razgledavanje traje između jednog i dva sata, pa se pobrini ubaciti nešto za piti i gricnuti u ruksak.Sa Skradinskog buka možeš na izlet brodom prema Visovcu, koji traje dva sata, ili Rooškom slapu, za što ćeš morati izdvojiti i do četiri sata, pa svakako planiraj vrijeme. Nažalost, kupanje na Skradinskom buku strogo je zabranjena od 2021., pa ako si na fotkama vidio divne prizore kupača ispod ovog najposjećenijeg slapa na Krki, znaj da su nastale prije zabrane.

Osim sedam slapova, u Nacionalnom parku Krka još je 338 kilometara biciklističkih ruta i 47 kilometara pješačkih staza, pa imat ćeš što raditi i doživjeti. Upozoravamo te da su tijekom ljetnih mjeseci gužve vrlo velike, pa – ako je ikako moguće – iskoristi 'bablje ljeto' ili neki drugi dio godine za posjet ovom prirodnom fenomenu. Nacionalni park otvoren je cijele godine; cijena ulaznica je povoljnija izvan špice sezone, tako da nemaš više izgovora.


Autor:
Podijeli članak:

Povezani blogovi