More je super, ali još je ljepši pogled na pučinu s visine! Ako se ježiš izležavanja, a osjećaš leptiriće na spomen osvajanja još jednog vrha, razmisli o smještaju u blizini najljepših planinarskih staza
U japankama se ne ide na planinu! Iako zvuči sasvim logično, ponukani iskustvom ‘bisera’ koje pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja svakog ljeta traže po planinama, nije na odmet ponoviti da su japanke obuća za plažu. Ako si strastveni planinar, a ne samo ‘padobranac’, to već, zasigurno, i znaš i već si opremljen full opremom za svoje ljetne ture. Hrvatska, srećom, ima puno destinacija za one koji vole biti aktivni, pa i planinariti po brdima. Planine su male i uglavnom lako dostupne, no i oni s ‘većim apetitima’ moći će uživati. Iskusni planinari tako će vrhunski užitak pronaći prije svega na Velebitu, Dinari, Mosoru, Učki i Biokovo. Biokovo je posebno atraktivno zbog čuvenog Skywalka, odakle se pruža predivan pogled na makarsko primorje ili gdje možeš uživati u najljepšem zalasku sunca u Dalmaciji. Najpoznatije staze za pješačenje i planinarenje prati, dakako, i odlična ponuda soba, apartmana i kuća za odmor na Jadranu.
carousel_3
Dinara je planina s najvećim vrhom u Hrvatskoj - Sinjal - koji se nalazi na 1831 metru nadmorske visine. Iako ima više načina kako osvojiti Sinjal, najkraća je staza od planinarskog doma Brezovac, koja je dučačka oko 5,7 kilometara i za svladati tu trebat će ti oko tri sata. Ako ti je to ‘piece of cake’, najduža staza do Vrha Sinjal kreće od sela Guge i dugačka je 18,9 kilometara. Ako ti je Sinjal na wish listi, najbliži smještaj rezerviraj u Kninu, ali i čitava dalmatinska unutrašnjost, ali i Omiš ili Split dolaze u obzir za rezervaciju smještaja.
carousel_3
Bijele i Samarske stijene, još jedna predivna lokacija za ljubitelje aktivnog odmora, nalaze se između Vinodola, Fužina, Ogulina i Žute Lokve, pa tko voli nek izvoli. Idealno je smještaj potražiti baš u tim mjestima ako želiš uživati u ovom prirodnom rezervatu u Gorskom kotaru. OK, nisi baš na obali, ali poželiš li se okupati u moru, nije problem ni otići na izlet. Naime, zbog ugodnije klime i manjih gužvi, sve više turista bira provesti ljetni odmor na kontinentu. Ako si i ti taj, a k tome voliš pješačiti, možda ovo može biti tvoja idealna ljetna baza. I Slavonija je savršena destinacija za planinare. Sa gotovo 70 planinarskih staza, od kojih su neke od najljepših na Papuku, ovaj dio Hrvatske sve je zanimljiviji i kao ljetna destinacija.
carousel_3
Park prirode Učka nalazi se na istočnoj obali istarskog poluotoka i povezuje Istru s Kvarnerom, što realno znači da cijela Istra i Kvarner, a posebno Lovran, Opatija, Rijeka, Mošćenička draga, Ičići…mogu biti tvoja ljetna baza ako se ovog ljeta želiš popeti na Učku. Ova velebna planina ima više staza za pješačenje; najkraća je 3,5 kilometara dugačka staza od planinarskog doma Poklon do vrha Vojak. Kad dođeš gore, bit će ti drago, jer ćeš ugledati jedan od najljepših pogleda, a ako si avanturistički tip, od gore se možeš spustiti i paragliderom. Za one iskusnije planinare ili u boljoj formi, postoji i staza od Lovrana do vrha Učke. U tom ćeš slučaju morati svladati 18,5 kilometara, a pa uz dobru planinarsku obuću, svakako uzmi puno vode i ruksak s hranom, ali i duge rukave i kabanicu. Ljeto je, ali planinu ne treba podcijeniti!
carousel_3
I otoci imaju svoje adute! Vidova gora na otoku Braču najviša je gora jadranskog otočja. Uspon na Vidovu goru vodi planinarskom stazom Vela staza ili Rimska staza, a na vrhu je jedan od najljepših vidikovaca na Jadranu. Staza je markirana, dugačka je nešto više od pet kilometara, a do vrha će ti, uz uvjet da si u kakvoj-takvoj formi, trebati dva sata.
Ako voliš aktivan odmor, Hrvatska je itekako ‘plodna zona’ za tebe. No, moraš znati da planina nije ‘zezancija’, da ljeto ne znači da se u nekom trenutku na planini nećeš smrznuti ili možda dobiti sunčanicu. Ne precjenjuj svoje mogućnosti, ali niti ne podcjenjuj planinu! Izaberi manje zahtjevne planinarske puteve; kreći se označenim i prohodnim stazama; ako je moguće, planinari uz pratnju iskusnog vodiča; uvijek imaj napunjen mobitel, odgovarajuću planinarsku opremu i puno vode. Nakon planinske avanture, najbolje će ti odgovarati udoban smještaj u tvojoj sobi, apartmanu ili kući za odmor te rashlađenje u moru ili u bazenu.